Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Błogosławionej Karoliny w Tarnowie

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks prawa kanonicznego.

Obowiązek uczestnictwa we Mszy św. zostaje wypełniony przez udział w niej w jakimkolwiek obrządku katolickim. Uczestniczyć można w dniu święta lub wieczorem dnia poprzedzającego, czyli w wigilię święta (kan. 1248 KPK).  Jeśli z braku kapłana lub z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii, zaleca się bardzo, ażeby wierni brali udział w liturgii Słowa, gdy jest ona odprawiana w kościele parafialnym lub innym świętym miejscu według przepisów wydanych przez biskupa diecezjalnego, albo poświęcali odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie lub grupach rodzin (tamże, §2).

Święta nakazane w Kościele Katolickim:

• Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok (1 stycznia)
  • Objawienie Pańskie (6 stycznia)
  • Wniebowstąpienie Pańskie - w VII Niedzielę Wielkanocy
  • Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia)
  • Wszystkich Świętych (1 listopada)
  • Boże Narodzenie (25 grudnia)