Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni z grzechu i odrodzeni jako dzieci Boga, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania.
Chrzest dziecka powinien się odbyć w kościele parafialnym w miarę możliwości w ciągu miesiąca od urodzeniu dziecka. Rodzice proszą o chrzest dla swojego dziecka osobiście, nie mogą ich w tym zastąpić osoby trzecie. Co najmniej jedno z rodziców powinno zgłosić się w kancelarii parafialnej z aktem urodzenia dziecka na dwa tygodnie przed planowanym terminem chrztu. Rodzice dziecka i chrzestni przygotowują się religijnie na tę uroczystość m.in. poprzez udział w katechezie przedchrzcielnej. W naszej parafii ma ona miejsce w sobotę poprzedzającą Chrzest Święty dziecka, po Mszy Świętej wieczornej, czyli ok. godz. 19.00.
Rodzice:
- wybierają imię dla dziecka, najlepiej imię chrześcijańskie i odnoszące się do świętego patrona,
- wybierają rodziców chrzestnych,
- przygotowują do chrztu świecę chrzcielną oraz białą szatę.
Rodzice chrzestni:
- do godności rodziców chrzestnych mogą być dopuszczone tylko osoby ochrzczone, bierzmowane i praktykujące, które ukończyły 16 rok życia,
- w przypadku chrzestnych młodocianych, uczęszczających jeszcze do szkoły, wymaga się ponadto udziału w katechizacji,
- nie mogą przyjąć tej godności osoby żyjące tylko w związku cywilnym.
Chrzestni spoza naszej parafii przedstawiają zaświadczenie od swojego proboszcza, iż mogą być dopuszczeni do godności rodziców chrzestnych.
Jeśli dziecko znajdzie się w niebezpieczeństwie śmierci, powinno być bezzwłocznie ochrzczone przy użyciu skróconego obrzędu. Gdy dziecko tak ochrzczone wyzdrowieje, rodzice przynoszą je do świątyni parafialnej, by w obrzędzie liturgicznym przedstawić je Kościołowi, spisać akt chrztu i otrzymać błogosławieństwo.