Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Błogosławionej Karoliny w Tarnowie

chor magnificat sPrzepiękny koncert przeżyli odwiedzający kościół Św. Józefa w Weiden. Było to nowością w 21. letniej historii poranków muzycznych, że zagraniczny chór lub zagraniczna grupa poprowadziła jeden z koncertów.

Chór „Magnificat” z parafii błogosławionej Karoliny Kózka w Tarnowie w Polsce wybrał do słuchania ze swojego repertuaru utwory i piosenki dawnych i współczesnych kompozytorów i muzyków kościelnych. W programie pojawiły się między innymi utwory polskich kompozytorów, takich jak: Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1665 – 1734), Paweł Bębenek (ur.1972) Jacek Galuszka (ur.1943) i Henryk Jan Bator (ur.1960), jak również utwory francuskich twórców muzyki Charles Francois Gounoda (1818 – 1893) i Andre Gouzesa ( ur. 1943).

Chórowi akompaniował Janusz Kaczor na organach „Eisenbarth – Orgel” o potężnym brzmieniu. Głosy chórzystów doskonale harmonizowały z często mocnym a zarazem delikatnym brzmieniem organów i wypełniały aż do ostatnich kątów wspaniałą świątynię, która jest znana z niepowtarzalnej akustyki.

W jaki sposób chór przybył do Weiden? Liczni słuchacze dziękowali na stojąco długo brzmiącym aplauzem. Prowadzenie leżało w rękach ks. doktora Bartosza Bąka i pana Janusza Kaczora. Chór “Magnificat” nie miał wcześniej żadnych kontaktów z Weiden. Prowadzący chór w kościele Św. Józefa w Weiden Piotr Pająk zaprosił chór z Tarnowa na „Poranek koncertowy” do kościoła Św. Józefa. Członkowie chóru przebywali w tym czasie na wycieczce w Niemczech i wykorzystali tę sposobność, aby dać koncert u Św. Józefa. Noc przed koncertem spędzili w schronisku młodzieżowym Falkenberg, po koncercie udali się do Regensburga.

Janusz Kaczor i Piotr Pająk poznali się już dawno w Europejskiej Akademii Chóru. Ta akademia została utworzona w 1997 roku jako wspólne forum muzyczne uniwersytetu Johanna Gutenberga w Mainz i Wyższej Szkoły w Bremie .Młode solistki i soliści z Europy, Ameryki Łacińskiej i Azji opracowywali projekty koncertowe i produkcje CD, a od więcej niż 15 lat te koncerty są realizowane. Przy wsparciu koła odpowiedzialnego za muzykę kościelną, kościół miejski Św. Józefa od 1996 roku wprowadził Matineen (poranki muzyczne), które odbywają się w miesiącach: lipcu, sierpniu i wrześniu w każdą sobotę w południe.


Powyższy tekst jest tłumaczeniem artykułu, który ukazał się na jednym z niemieckich portali - https://www.onetz.de/weiden-in-der-oberpfalz/kultur/chor-aus-tarnw-begeistert-bei-matinee-in-st-josef-polnische-klaenge-d1768142.html
Tłumaczenie: Maria Feret
Zdjęcie: Jürgen Wilke

 

diecezja tarnowska grayscalecentrum jp ii grayscalefundacja dnt grayscalecaritas grayscaleopoka grayscalerdn malopolska grayscalekai grayscalegosc niedzielny grayscaletygodnik niedziela grayscalebiblia tysiaclecia grayscalekatechizm kk grayscale